Micro Commercial Co 1N5400GP-BP
Part No.:
1N5400GP-BP
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Category:
Single Diodes
Package:
DO-201AD, Axial
Description:
Interface
Shipping
1N5400GP-BP Information
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Series:
Package/Case:
DO-201AD, Axial
Packaging:
Bulk
Product Status:
Not For New Designs
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
50 V
Current - Average Rectified (Io):
3A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.1 V @ 3 A
Speed:
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
5 µA @ 50 V
Capacitance @ Vr, F:
40pF @ 4V, 1MHz
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
DO-201AD
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C