Micro Commercial Co 1N5394GP-TP
Part No.:
1N5394GP-TP
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Description:
DIODE GEN PURP 300V 1.5A DO15
Shipping
1N5394GP-TP Information
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Product Status:
Not For New Designs
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
300 V
Current - Average Rectified (Io):
1.5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.4 V @ 1.5 A
Speed:
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
5 µA @ 300 V
Capacitance @ Vr, F:
15pF @ 4V, 1MHz
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C