Diotec Semiconductor 1N5393-AQ
Part No.:
1N5393-AQ
Manufacturer:
Diotec Semiconductor
Category:
Single Diodes
Package:
DO-204AC, DO-15, Axial
Description:
DIODE GEN PURP 200V 1.5A DO204AC
Shipping
1N5393-AQ Information
Manufacturer:
Diotec Semiconductor
Series:
Package/Case:
DO-204AC, DO-15, Axial
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
200 V
Current - Average Rectified (Io):
1.5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.3 V @ 1.5 A
Speed:
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
1.5 µs
Current - Reverse Leakage @ Vr:
5 µA @ 200 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
DO-204AC (DO-15)
Operating Temperature - Junction:
-50°C ~ 175°C