Diodes Incorporated 1N5392G-T
Part No.:
1N5392G-T
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Description:
DIODE GEN PURP 100V 1.5A DO15
Shipping
1N5392G-T Information
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Product Status:
Obsolete
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
100 V
Current - Average Rectified (Io):
1.5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.1 V @ 1.5 A
Speed:
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
5 µA @ 100 V
Capacitance @ Vr, F:
15pF @ 4V, 1MHz
Operating Temperature - Junction:
-65°C ~ 175°C