Diodes Incorporated 1N4004GL-T
Part No.:
1N4004GL-T
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Category:
Single Diodes
Package:
DO-204AL, DO-41, Axial
Description:
DIODE GEN PURP 400V 1A DO41
Shipping
1N4004GL-T Information
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Series:
Package/Case:
DO-204AL, DO-41, Axial
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
400 V
Current - Average Rectified (Io):
1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1 V @ 1 A
Speed:
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
2 µs
Current - Reverse Leakage @ Vr:
5 µA @ 400 V
Capacitance @ Vr, F:
8pF @ 4V, 1MHz
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
DO-41
Operating Temperature - Junction:
-65°C ~ 150°C