American Technical Ceramics 100E301JT3600XT
Part No.:
100E301JT3600XT
Manufacturer:
American Technical Ceramics
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
CAP CER 300PF 3.6KV P90 3838
Shipping
100E301JT3600XT Information
Manufacturer:
American Technical Ceramics
Series:
100E
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
300 pF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
3600V (3.6kV)
Temperature Coefficient:
P90
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
High Q, Low Loss, Low ESL, High Voltage
Ratings:
Applications:
RF, Microwave, High Frequency, Bypass, Decoupling
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
3838 (9797 Metric)
Size / Dimension:
0.380" L x 0.380" W (9.65mm x 9.65mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.170" (4.32mm)