KYOCERA AVX 100C152JW500XJ36
Part No.:
100C152JW500XJ36
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
CAP CER 1500PF 500V P90 2325
Shipping
100C152JW500XJ36 Information
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
ATC 100C
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Capacitance:
1500 pF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
500V
Temperature Coefficient:
P90
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
High Q, Low Loss, Low ESL
Ratings:
Applications:
RF, Microwave, High Frequency, Bypass, Decoupling
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
2325 (5864 Metric)
Size / Dimension:
0.230" L x 0.250" W (5.84mm x 6.35mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.165" (4.19mm)