KYOCERA AVX 08055A100DAT2A
Part No.:
08055A100DAT2A
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
CAP CER 10PF 50V C0G/NP0 0805
Shipping
08055A100DAT2A Information
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
10 pF
Tolerance:
±0.5pF
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
C0G, NP0
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
Applications:
General Purpose
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
0805 (2012 Metric)
Size / Dimension:
0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.037" (0.94mm)