Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | ZCC705S0ME11RR |
| Manufacturer | ANGA POW |
| Series | ZCC, Lithium Carbon Capacitor |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Active |
| Capacitance | 7 F |
| Tolerance | -20%, +50% |
| Voltage - Rated | 3.8 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 1200mOhm |
| Lifetime @ Temp. | 1000 Hrs @ 65°C |
| Termination | PC Pins |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Lead Spacing | - |
| Size / Dimension | 0.248" Dia (6.30mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.433" (11.00mm) |
| Operating Temperature | -30°C ~ 65°C |
The following parts include "ZCC705S0ME11RR" in Silicon Labs ZCC705S0ME11RR.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.