Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | RSCSK2243R3D02008U |
| Manufacturer | Elna America |
| Series | DSK |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Not For New Designs |
| Capacitance | 220 mF |
| Tolerance | -20%, +80% |
| Voltage - Rated | 3.3 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 200Ohm |
| Lifetime @ Temp. | 1000 Hrs @ 60°C |
| Termination | SMD (SMT) Tabs |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | Coin, Wide Terminals - Opposite Sides |
| Lead Spacing | - |
| Size / Dimension | 0.268" Dia (6.80mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.118" (3.00mm) |
| Operating Temperature | -10°C ~ 60°C |
The following parts include "RSCSK2243R3D02008U" in Silicon Labs RSCSK2243R3D02008U.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.