DSF205Q3R0.pdf
Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | DSF205Q3R0 |
| Manufacturer | Cornell Dubilier Knowles |
| Series | DSF |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Active |
| Capacitance | 2 F |
| Tolerance | -10%, +30% |
| Voltage - Rated | 3 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 160mOhm @ 1kHz |
| Lifetime @ Temp. | 1000 Hrs @ 85°C |
| Termination | PC Pins |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Lead Spacing | 0.138" (3.50mm) |
| Size / Dimension | 0.315" Dia (8.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.610" (15.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
The following parts include "DSF205Q3R0" in Silicon Labs DSF205Q3R0.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.