Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | ZCC306S0YG16RR |
| Manufacturer | ANGA POW |
| Series | ZCC, Lithium Carbon Capacitor |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Active |
| Capacitance | 30 F |
| Tolerance | -20%, +50% |
| Voltage - Rated | 3.8 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 200mOhm |
| Lifetime @ Temp. | 1000 Hrs @ 65°C |
| Termination | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.630" (16.00mm) |
| Operating Temperature | -30°C ~ 65°C |
The following parts include "ZCC306S0YG16RR" in Silicon Labs ZCC306S0YG16RR.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.