VPG Foil Resistors Y1632500R000D9R
Part No.:
Y1632500R000D9R
Description:
RES SMD 500 OHM 0.5% 0.4W 2010
Shipping
Y1632500R000D9R Information
Resistance:
500 Ohms
Tolerance:
±0.5%
Power (Watts):
0.4W, 2/5W
Temperature Coefficient:
±0.2ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Size / Dimension:
0.200" L x 0.100" W (5.08mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max):
0.025" (0.64mm)