VPG Foil Resistors Y16314K90000T0R
Part No.:
Y16314K90000T0R
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
Nonstandard
Description:
RES SMD 4.9K OHM 0.01% 0.3W 1506
Shipping
Y16314K90000T0R Information
Series:
VFCP
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Last Time Buy
Resistance:
4.9 kOhms
Tolerance:
±0.01%
Power (Watts):
0.3W
Features:
Anti-Sulfur, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient:
±0.2ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Supplier Device Package:
Ratings:
1506
Size / Dimension:
0.150" L x 0.062" W (3.81mm x 1.57mm)
Height - Seated (Max):
0.025" (0.64mm)