VPG Foil Resistors Y14880R20000D0R
Part No.:
Y14880R20000D0R
Description:
RES 0.2 OHM 0.5% 2W 3637
Shipping
Y14880R20000D0R Information
Product Status:
Obsolete
Resistance:
200 mOhms
Tolerance:
±0.5%
Power (Watts):
2W
Temperature Coefficient:
±15ppm/°C
Operating Temperature:
-65°C ~ 170°C
Size / Dimension:
0.360" L x 0.370" W (9.14mm x 9.40mm)
Height - Seated (Max):
0.035" (0.89mm)