VPG Foil Resistors Y14880R00300D0R
Part No.:
Y14880R00300D0R
Manufacturer:
VPG Foil Resistors
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
Nonstandard
Description:
RES 0.003 OHM 0.5% 3W 3637
Shipping
Y14880R00300D0R Information
Manufacturer:
VPG Foil Resistors
Series:
CSM
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Resistance:
3 mOhms
Tolerance:
±0.5%
Power (Watts):
3W
Composition:
Metal Foil
Features:
Current Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient:
±15ppm/°C
Operating Temperature:
-65°C ~ 170°C
Supplier Device Package:
Ratings:
Size / Dimension:
0.360" L x 0.370" W (9.14mm x 9.40mm)
Height - Seated (Max):
0.035" (0.89mm)