VPG Foil Resistors Y14870R20000B0R
Part No.:
Y14870R20000B0R
Manufacturer:
VPG Foil Resistors
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
2512 (6432 Metric)
Description:
RES 0.2 OHM 0.1% 1W 2512
Shipping
Y14870R20000B0R Information
Manufacturer:
VPG Foil Resistors
Series:
CSM
Package/Case:
2512 (6432 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Resistance:
200 mOhms
Tolerance:
±0.1%
Power (Watts):
1W
Composition:
Metal Foil
Features:
Current Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient:
±15ppm/°C
Operating Temperature:
-65°C ~ 170°C
Supplier Device Package:
Ratings:
Size / Dimension:
0.250" L x 0.125" W (6.35mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max):
0.035" (0.89mm)