VPG Foil Resistors Y006096R1200B0L
Part No.:
Y006096R1200B0L
Description:
RES 96.12 OHM 1/4W 0.1% AXIAL
Shipping
Y006096R1200B0L Information
Resistance:
96.12 Ohms
Tolerance:
±0.1%
Power (Watts):
0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient:
±8ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.260" Dia x 0.356" L (6.60mm x 9.04mm)