WeEn Semiconductors WND10P08YQ
Part No.:
WND10P08YQ
Package:
TO-220-2
Description:
DIODE GP 800V 10A IITO220-2
Shipping
WND10P08YQ Information
Package/Case:
TO-220-2
Packaging:
Tube
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
800 V
Current - Average Rectified (Io):
10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.3 V @ 10 A
Speed:
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
10 µA @ 800 V
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
IITO-220-2
Operating Temperature - Junction:
150°C