Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | WI62120 |
| Manufacturer | Wise-Integration |
| Series | WiseGan™ |
| Package/Case | 14-PowerLDFN |
| Packaging | Tray |
| Product Status | Active |
| Technology | GaNFET (Gallium Nitride) |
| Configuration | - |
| FET Feature | - |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 650V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 13A |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | - |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 2.2V @ 10mA |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 2.75nC @ 6V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 92.7pF @ 400V |
| Power - Max | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | 14-PQFN (6x8) |
The following parts include "WI62120" in Silicon Labs WI62120.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.