Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | UM6K33NTN |
| Manufacturer | Rohm Semiconductor |
| Series | - |
| Package/Case | 6-TSSOP, SC-88, SOT-363 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| Configuration | 2 N-Channel (Dual) |
| FET Feature | Logic Level Gate, 1.2V Drive |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 50V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 200mA |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 2.2Ohm @ 200mA, 4.5V |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 1V @ 1mA |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | - |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 25pF @ 10V |
| Power - Max | 120mW |
| Operating Temperature | 150°C (TJ) |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | UMT6 |
The following parts include "UM6K33NTN" in Silicon Labs UM6K33NTN.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.