Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | WEC3R0506QG |
| Manufacturer | VINATech Co LTD |
| Series | - |
| Packaging | Bag |
| Product Status | Active |
| Capacitance | 50 F |
| Tolerance | -10%, +30% |
| Voltage - Rated | 3 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 13mOhm @ 1kHz |
| Lifetime @ Temp. | 1000 Hrs @ 65°C |
| Termination | PC Pins |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Size / Dimension | 0.709" Dia (18.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.634" (41.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 65°C |
The following parts include "WEC3R0506QG" in Silicon Labs WEC3R0506QG.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.