Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | WEC3R0105QG |
| Manufacturer | VINATech Co LTD |
| Series | - |
| Packaging | |
| Product Status | Active |
| Capacitance | 1 F |
| Tolerance | -10%, +30% |
| Voltage - Rated | 3 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 175mOhm @ 1kHz |
| Lifetime @ Temp. | 1000 Hrs @ 65°C |
| Termination | PC Pins |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Lead Spacing | 0.138" (3.50mm) |
| Size / Dimension | 0.315" Dia (8.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.571" (14.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 65°C |
The following parts include "WEC3R0105QG" in Silicon Labs WEC3R0105QG.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.