Vishay Vitramon VJ0402Y332KXQCW1BC
Part No.:
VJ0402Y332KXQCW1BC
Manufacturer:
Vishay Vitramon
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
CAP CER 3300PF 10V X7R 0402
Shipping
VJ0402Y332KXQCW1BC Information
Manufacturer:
Vishay Vitramon
Series:
VJ W1BC
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
3300 pF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
10V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
Applications:
General Purpose
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
0402 (1005 Metric)
Size / Dimension:
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.022" (0.55mm)