Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | TVR07271KSY |
| Manufacturer | Thinking Electronics Industrial Co. |
| Package / Case | Disc 7mm |
| Series | TVR |
| Packaging | Bag |
| Product Status | Active |
| Maximum AC Volts | 175 V |
| Maximum DC Volts | 225 V |
| Varistor Voltage (Min) | 243 V |
| Varistor Voltage (Typ) | 270 V |
| Varistor Voltage (Max) | 297 V |
| Current - Surge | 1.2 kA |
| Energy | 18J |
| Number of Circuits | 1 |
| Capacitance @ Frequency | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Features | - |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Through Hole |
The following parts include "TVR07271KSY" in Silicon Labs TVR07271KSY.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.