VCASH4AG160R8MATWA.pdf
Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | VCASH4AG160R8MATWA |
| Manufacturer | KYOCERA AVX |
| Package / Case | 0402 (1005 Metric) |
| Series | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Maximum AC Volts | - |
| Maximum DC Volts | 16 V |
| Varistor Voltage (Min) | - |
| Varistor Voltage (Typ) | 125 V |
| Varistor Voltage (Max) | - |
| Current - Surge | - |
| Energy | - |
| Number of Circuits | 1 |
| Capacitance @ Frequency | 0.8 pF @ 1 kHz |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C (TA) |
| Features | - |
| Grade | Automotive |
| Qualification | AEC-Q200 |
| Mounting Type | Surface Mount, MLCV |
The following parts include "VCASH4AG160R8MATWA" in Silicon Labs VCASH4AG160R8MATWA.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.