V0402MHS03NR.pdf
Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | V0402MHS03NR |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. |
| Package / Case | 0402 (1005 Metric) |
| Series | MHS |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Maximum AC Volts | 30 V |
| Maximum DC Volts | 42 V |
| Varistor Voltage (Min) | - |
| Varistor Voltage (Typ) | - |
| Varistor Voltage (Max) | - |
| Current - Surge | - |
| Energy | 0.005J |
| Number of Circuits | 1 |
| Capacitance @ Frequency | 1 pF @ 1 MHz |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C (TA) |
| Features | - |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Surface Mount, MLCV |
The following parts include "V0402MHS03NR" in Silicon Labs V0402MHS03NR.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.