B72500D50H160.pdf
Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | B72500D50H160 |
| Manufacturer | EPCOS - TDK Electronics |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) |
| Series | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Maximum AC Volts | - |
| Maximum DC Volts | 5.6 V |
| Varistor Voltage (Min) | 150 V |
| Varistor Voltage (Typ) | - |
| Varistor Voltage (Max) | - |
| Current - Surge | - |
| Energy | - |
| Number of Circuits | 1 |
| Capacitance @ Frequency | 0.9 pF @ 1 MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Features | - |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Surface Mount, MLCV |
The following parts include "B72500D50H160" in Silicon Labs B72500D50H160.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.