TPSM82913EVM.pdf
Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | TPSM82913EVM |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Series | - |
| Packaging | Box |
| Product Status | Active |
| Main Purpose | DC/DC, Step Down |
| Outputs and Type | 1 Non-Isolated Output |
| Voltage - Output | - |
| Current - Output | 1.2V |
| Voltage - Input | 3A |
| Regulator Topology | 3V ~ 17V |
| Frequency - Switching | Buck |
| Contents | - |
| Utilized IC / Part | Board(s) |
| Power - Output | TPSM82913 |
The following parts include "TPSM82913EVM" in Silicon Labs TPSM82913EVM.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.