Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | DC2841A |
| Manufacturer | Analog Devices Inc. |
| Series | Silent Switcher®2 |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Active |
| Main Purpose | DC/DC, Step Down |
| Outputs and Type | 1 Non-Isolated Output |
| Voltage - Output | - |
| Current - Output | 5V |
| Voltage - Input | 15A |
| Regulator Topology | 5.7V ~ 42V |
| Frequency - Switching | Buck |
| Contents | 400kHz |
| Utilized IC / Part | Board(s) |
| Power - Output | LT8648S |
The following parts include "DC2841A" in Silicon Labs DC2841A.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.