Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | 1944 |
| Manufacturer | Adafruit Industries LLC |
| Series | - |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Active |
| Main Purpose | DC/DC, Step Up |
| Outputs and Type | 1 Non-Isolated Output |
| Voltage - Output | - |
| Current - Output | 5.2V |
| Voltage - Input | 500mA |
| Regulator Topology | 3.7V |
| Frequency - Switching | Boost |
| Contents | - |
| Utilized IC / Part | Board(s) |
| Power - Output | TPS61090 |
The following parts include "1944" in Silicon Labs 1944.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.