DFR0205.pdf
Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | DFR0205 |
| Manufacturer | DFRobot |
| Series | - |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Active |
| Main Purpose | DC/DC, Step Down |
| Outputs and Type | 1 Non-Isolated Output |
| Voltage - Output | 25 W |
| Current - Output | 3.3V ~ 25V |
| Voltage - Input | 5A |
| Regulator Topology | 3.6V ~ 25V |
| Frequency - Switching | Buck |
| Contents | 350kHz |
| Utilized IC / Part | Board(s) |
| Power - Output | GS2678 |
The following parts include "DFR0205" in Silicon Labs DFR0205.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.