Ohmite TFSSE100RFE
Part No.:
TFSSE100RFE
Manufacturer:
Ohmite
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
Nonstandard
Description:
RES 100 OHM 1% 1.5W SMD
Shipping
TFSSE100RFE Information
Manufacturer:
Ohmite
Series:
TFSS
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Resistance:
100 Ohms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
1.5W
Composition:
Thick Film
Features:
Non-Inductive, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 155°C
Supplier Device Package:
Ratings:
Size / Dimension:
0.827" L x 0.413" W (21.00mm x 10.50mm)
Height - Seated (Max):
0.035" (0.90mm)