TE082305-1.pdf
Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | TE082305-1 |
| Manufacturer | DB Unlimited |
| Series | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Driver Circuitry | Transducer, Externally Driven |
| Input Type | Zero-Peak Signal |
| Voltage - Rated | 5 V |
| Voltage Range | 3 ~ 7V |
| Frequency | - |
| Technology | Electromechanical |
| Operating Mode | - |
| Duration | - |
| Sound Pressure Level (SPL) | 87dB @ 5V, 10cm |
| Current - Supply | 90mA |
| Port Location | Side |
| Operating Temperature | -30°C ~ 70°C |
| Approval Agency | - |
| Ratings | - |
| Ingress Protection | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Termination | Solder Pads |
| Size / Dimension | 0.335" L x 0.335" W (8.50mm x 8.50mm) |
The following parts include "TE082305-1" in Silicon Labs TE082305-1.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.