Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | PKM22EPPH2001-B0 |
| Manufacturer | Murata Electronics |
| Series | PK |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Active |
| Driver Circuitry | Transducer, Externally Driven |
| Input Type | Zero-Peak Signal |
| Voltage - Rated | 1.5 V |
| Voltage Range | 30V (Max) |
| Frequency | 2kHz |
| Technology | Piezo |
| Operating Mode | Ringer |
| Duration | - |
| Sound Pressure Level (SPL) | 70dB @ 1.5V, 10cm |
| Current - Supply | - |
| Port Location | Top |
| Operating Temperature | -20°C ~ 70°C |
| Approval Agency | - |
| Ratings | - |
| Ingress Protection | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Termination | PC Pins |
| Size / Dimension | 0.866" Dia (22.00mm) |
The following parts include "PKM22EPPH2001-B0" in Silicon Labs PKM22EPPH2001-B0.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.