PS1240P02BT.pdf
Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | PS1240P02BT |
| Manufacturer | TDK Corporation |
| Series | PS |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Product Status | Active |
| Driver Circuitry | Transducer, Externally Driven |
| Input Type | Zero-Peak Signal |
| Voltage - Rated | 3 V |
| Voltage Range | 0 ~ 30V |
| Frequency | 4kHz |
| Technology | Piezo |
| Operating Mode | Single Tone |
| Duration | - |
| Sound Pressure Level (SPL) | 60dB @ 3V, 10cm |
| Current - Supply | - |
| Port Location | Top |
| Operating Temperature | -10°C ~ 70°C |
| Approval Agency | - |
| Ratings | - |
| Ingress Protection | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Termination | PC Pins |
| Size / Dimension | 0.480" Dia (12.20mm) |
The following parts include "PS1240P02BT" in Silicon Labs PS1240P02BT.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.