Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | T60405A6166X002 |
| Manufacturer | VACUUMSCHMELZE |
| Series | - |
| Package/Case | Radial, Vertical, 8 Leads |
| Packaging | Box |
| Product Status | Active |
| Number of Coils | 2 |
| Inductance - Connected In Parallel | 12 µH |
| Inductance - Connected In Series | 48 µH |
| Tolerance | - |
| Current Rating - Parallel | 15 A |
| Current Rating - Series | 7.5 A |
| Current Saturation - Parallel | - |
| Current Saturation - Series | - |
| DC Resistance (DCR) - Parallel | - |
| DC Resistance (DCR) - Series | - |
| Shielding | Unshielded |
| Ratings | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 60°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Size / Dimension | 1.496" L x 0.945" W (38.00mm x 24.00mm) |
| Height | 1.626" (41.30mm) |
The following parts include "T60405A6166X002" in Silicon Labs T60405A6166X002.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.