Amgis, LLC SWS-1.87-53
Part No.:
SWS-1.87-53
Description:
FIXED IND 53UH 1.87A 130MOHM SMD
Shipping
SWS-1.87-53 Information
Inductance:
53 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1.87 A
DC Resistance (DCR):
130mOhm
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
10 kHz
Size / Dimension:
0.591" L x 0.591" W (15.00mm x 15.00mm)
Height - Seated (Max):
0.325" (8.25mm)