Amgis, LLC SWC-0.64-470
Part No.:
SWC-0.64-470
Manufacturer:
Amgis, LLC
Category:
Fixed Inductors
Package:
Radial, Vertical (Open)
Description:
FIXED IND 470UH 640MA 160MOHM TH
Shipping
SWC-0.64-470 Information
Manufacturer:
Amgis, LLC
Series:
SW
Package/Case:
Radial, Vertical (Open)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Type:
Toroidal
Material - Core:
Iron Powder
Inductance:
470 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
640 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
160mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
10 kHz
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.949" L x 0.598" W (24.10mm x 15.20mm)
Height - Seated (Max):
1.059" (26.90mm)