KYOCERA AVX SV12AC105KAR
Part No.:
SV12AC105KAR
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
CAP CER 1UF 1KV X7R RADIAL
Shipping
SV12AC105KAR Information
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
SV
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
1 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
1000V (1kV)
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
High Voltage
Ratings:
Applications:
General Purpose
Failure Rate:
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
Radial
Size / Dimension:
1.449" L x 0.200" W (36.80mm x 5.08mm)
Height - Seated (Max):
0.720" (18.30mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
1.299" (33.00mm)