STMicroelectronics STTH1R02RL
Part No.:
STTH1R02RL
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
Single Diodes
Package:
DO-204AL, DO-41, Axial
Description:
DIODE GEN PURP 200V 1.5A DO41
Shipping
STTH1R02RL Information
Manufacturer:
STMicroelectronics
Series:
Package/Case:
DO-204AL, DO-41, Axial
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
200 V
Current - Average Rectified (Io):
1.5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1 V @ 1.5 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
30 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
3 µA @ 200 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
DO-41
Operating Temperature - Junction:
175°C (Max)