STMicroelectronics STPS4S200UFN
Part No.:
STPS4S200UFN
Package:
DO-221AA, SMB Flat Leads
Description:
DIODE SCHOTTKY 200V 4A SMBFLAT
Shipping
STPS4S200UFN Information
Series:
ECOPACK®2
Package/Case:
DO-221AA, SMB Flat Leads
Product Status:
Obsolete
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
200 V
Current - Average Rectified (Io):
4A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
870 mV @ 4 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
5 mA @ 200 V
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
SMBflat Notch
Operating Temperature - Junction:
-40°C ~ 175°C