STMicroelectronics STPS3170AFN
Part No.:
STPS3170AFN
Package:
DO-221AC, SMA Flat Leads
Description:
DIODE SCHOTTKY 170V 3A SMAFLAT
Shipping
STPS3170AFN Information
Package/Case:
DO-221AC, SMA Flat Leads
Product Status:
Obsolete
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
170 V
Current - Average Rectified (Io):
3A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
820 mV @ 3 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
4 µA @ 170 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
SMAflat Notch
Operating Temperature - Junction:
175°C