STMicroelectronics STPS2L60AFN
Part No.:
STPS2L60AFN
Package:
DO-221AC, SMA Flat Leads
Description:
DIODE SCHOTTKY 60V 2A SMAFLAT
Shipping
STPS2L60AFN Information
Package/Case:
DO-221AC, SMA Flat Leads
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
60 V
Current - Average Rectified (Io):
2A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
600 mV @ 2 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 µA @ 60 V
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
SMAflat Notch
Operating Temperature - Junction:
150°C