STMicroelectronics STPS2L25UF
Part No.:
STPS2L25UF
Package:
DO-221AA, SMB Flat Leads
Description:
DIODE SCHOTTKY 25V 2A SMBFLAT
Shipping
STPS2L25UF Information
Package/Case:
DO-221AA, SMB Flat Leads
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
25 V
Current - Average Rectified (Io):
2A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
450 mV @ 2 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
90 µA @ 25 V
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
SMBflat
Operating Temperature - Junction:
150°C (Max)