STMicroelectronics STPS10M120SF
Part No.:
STPS10M120SF
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
Single Diodes
Package:
TO-277, 3-PowerDFN
Description:
DIODE SCHOTTKY 120V 10A TO277A
Shipping
STPS10M120SF Information
Manufacturer:
STMicroelectronics
Series:
ECOPACK®2
Package/Case:
TO-277, 3-PowerDFN
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
120 V
Current - Average Rectified (Io):
10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
820 mV @ 10 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
25 µA @ 120 V