SMC Diode Solutions ST10200S
Part No.:
ST10200S
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
Category:
Single Diodes
Package:
TO-277, 3-PowerDFN
Description:
200V, 10A, TO-277B, ULTRA LOW VF
Shipping
ST10200S Information
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
Series:
Package/Case:
TO-277, 3-PowerDFN
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
200 V
Current - Average Rectified (Io):
10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.34 V @ 10 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
400 µA @ 200 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
TO-277B
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C