Bourns Inc. SRP1770C-6R8M
Part No.:
SRP1770C-6R8M
Description:
FIXED IND 6.8UH 22A 9.2 MOHM SMD
Shipping
SRP1770C-6R8M Information
Inductance:
6.8 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
22 A
Current - Saturation (Isat):
30A
DC Resistance (DCR):
9.2mOhm Max
Q @ Freq:
20 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant:
14MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.701" L x 0.665" W (17.80mm x 16.90mm)
Height - Seated (Max):
0.276" (7.00mm)