KYOCERA AVX SQCB7M2R7BATME
Part No.:
SQCB7M2R7BATME
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
CAP CER 2.7PF 500V 1111
Shipping
SQCB7M2R7BATME Information
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
SQ
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
2.7 pF
Tolerance:
±0.1pF
Voltage - Rated:
500V
Temperature Coefficient:
M
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C
Features:
High Q, Low Loss
Ratings:
Applications:
RF, Microwave, High Frequency
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
1111 (2828 Metric)
Size / Dimension:
0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.102" (2.59mm)