KYOCERA AVX SQCAEM470FAJME
Part No.:
SQCAEM470FAJME
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
CAP CER 47PF 150V 0505
Shipping
SQCAEM470FAJME Information
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
SQ
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
47 pF
Tolerance:
±1%
Voltage - Rated:
150V
Temperature Coefficient:
M
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
High Q, Low Loss, Ultra Low ESR
Ratings:
Applications:
RF, Microwave, High Frequency
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
0505 (1313 Metric)
Size / Dimension:
0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.022" (0.57mm)